DJ.DRAGON


ZREZYGNUJ Z DIETY, PRZEJDŹ NA ODŻYWIANIE

Noworoczna lista życzeńStary rok już za nami. Byłoby cudownie, aby wraz z nim odeszły również zmagania z którymi sobie nie poradziliśmy. Niestety, tak się nie dzieje, przynajmniej nic mi o tym nie wiadomo. Jesteśmy w kolejnym nowym roku i w kolejnej jakoby odsłonie naszego życia, z szansą na „dokonania dotychczas niedokonane". Noworoczna lista życzeń sugerowałaby, że mogę na nią wpisać wszystko, co przyjdzie mi do głowy, łącznie np. z wyprawą na Mont Everest. Dlaczego by nie?

Taki jest sens jej tworzenia. Ma otworzyć przed nami nowe horyzonty, dla których trzeba będzie może obrać nowy kurs. Aby nasze życzenia nie zostały tylko w sferze życzeń, ale miały szansę się zrealizować, utworzyłam noworoczną listę postanowień. Jest ona już bliższa rzeczywistości, ale często równie trudna do zrealizowania, ponieważ dotyczy naszych nawyków, a ścisłe mówiąc ich zmiany, a to często jest trudniejsze od zdobycia Mont Everestu.

Drogi Czytelniku mojego bloga z Nowym Rokiem pragnę przekazać Ci dobrą nowinę, iż Twoja lista życzeń nie musi zostać tylko w sferze życzeń, a Twoja lista postanowień trafić do kosza 23 lutego – podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Depresji.
Co składa się na dobry efekt działania?
Jak zrealizować nasze noworoczne postanowienia, które z biegiem czasu mogą pozwolić nam zdobyć najwyższy szczyt świata? Podstawą osiągnięcia dobrego efektu jest siła woli, a podstawą siły woli jest siła naszych Nerek.
Resumując: jesteśmy w okresie noworocznych postanowień, które możemy zrealizować dzięki sile naszej woli wzmacniając Nerki, które są jej siedzibą.
Najlepszą porą na skuteczne wzmacnianie Nerek jest zima - ot i dobra nowina. Jesteśmy więc we właściwej porze roku, aby pomóc spełnić się noworocznym postanowieniom, które z kolei metodą krok po kroku pozwolą zdobyć każdy wymarzony szczyt.
Nerki i układ trawienny są źródłem pierwotnej konstytucji. O znaczeniu tworzenia silnego układu pokarmowego pisałam już na stronach swojego boga. Teraz kilka słów o tym jak wzmacniając Nerki, kształtować siłę woli, która może przełożyć się na osiągnięcie dobrego efektu działania. Doświadczenie pokazuje, iż dobrą strategią prowadzącą do wzmacniania organizmu jest poznanie na początku przyczyn, które go osłabiają. Dlatego poniżej podaję przyczyny osłabienia Nerek, a tym samym osłabienia siły woli:

  • słaby układ pokarmowy prowadzący w konsekwencji do niedoborowego odżywiania;
  • słaba motywacja. Właściwie edukując i wspierając nasze dzieci wzmacniamy ich nerki, a tym samym dajemy im szansę na lepsze życie;
  • stany lękowe;
  • intensywne ( skrajnie wyczerpujące) uprawianie sportu;
  • surówki i zimne odżywianie;
  • emocje z którymi sobie nie radzimy;
  • styl życia: mała ilość snu, nadmiar pracy przy komputerze, narkotyki, alkohol;
  • przewlekłe ( chroniczne choroby).

Żyjemy w czasach w których powstają programy do walki z otyłością, a za jedną z przyczyn osłabienia Nerek wymienia się niedoborowe odżywianie. Czy jest w tym logika?
W naszym społeczeństwie z powodu przeciążonego i osłabionego układu pokarmowego ( Śledziona, Żołądek) oraz Wilgoci i Śluzu w Jelitach organizm ma utrudnioną produkcję tego wszystkiego, co jest dla niego cenne, co buduje jego zdrowie. Czyli z jednej strony mamy niedobory tego co cenne, z drugiej strony zmagamy się z nadmiarem emocji, lęków, ze stylem życia , które nie zawsze nam służy, a w dbałości o witaminy i minerały osłabiamy swój układ trawienny produktami o zimnej termicznej naturze (surówki, pomidory, jogurty, zimna woda, .... ).
Jak poradzić sobie z tym wszystkim: emocjami, lękami, stresem, natłokiem informacji (często sprzecznych) na każdy temat również odżywiania ? Jest rozwiązanie.
I to już druga dobra nowina na stronach tego samego bloga – wejdź w kontakt z własnym organizmem, po prostu potraktuj go jak przyjaciela, podaruj mu trochę czasu na samoobserwację i zrozumienie. Traktuj z powagą sygnały, które do Ciebie wysyła, nie zagłuszaj ich farmakologią.
Jeżeli te dobre nowiny mogą budzić jeszcze kłopot z ich właściwą interpretacją to proponuję prosty eksperyment, który może pomóc rozwiać wątpliwości. Wybierz się do kwiaciarni i kup kwiat w doniczce, taki który Ci się podoba (te wskazówki kieruję również do siebie). Przynieś go do domu i zacznij go traktować tak samo jak prawdopodobnie traktujesz siebie. Czyli raz go podlej, a raz nie, podlej go wodą albo sokiem z cytryny, postaw w przeciągu lub wystaw na mróz, obstaw urządzeniami elektronicznymi........ . Ciekawe doświadczenie. Organizm ludzki na szczęście jest bardziej odporny na takie eksperymenty.
Jeśli masz problem ze zrozumieniem sygnałów, które wysyła Ci własny organizm zapraszam na Warsztaty i Diagnozę TMC do Dyniowej Zagrody.
A teraz w trosce o Nerki, o nasza siłę woli, w trosce o noworoczne życzenia i postanowienia proponuję następujące potrawy:
1. CONGEE RYŻOWE Z KASZTANAMI;
2. KASZA JĘCZMIENNA Z DUSZONYM POREM, KOPREM WŁOSKIM I WŁOSKIMI ORZECHAMI;
3. KRUCHY PLACEK Z OWSIANA POSYPKĄ

 

CONGEE RYŻOWE Z KASZTANAMI

congree ryzowe z kasztanamiTo w Chinach potrawa śniadaniowa, rodzaj kleiku gotowanego na wodzie na małym ogniu przez około 5 do 6 godzin po przykryciem w proporcji 1:6 lub 1:10 w zależności od rodzaju użytego ryżu lub zboża, ponieważ congee możemy gotować również z innych rodzajów zbóż. Dlaczego proponuję congee? Dlatego, że jest to bardzo prosta potrawa, łatwo strawna i łatwo przyswajalna, wzmacnia energię i harmonizuje trawienie. Po dwutygodniowym „biesiadowaniu" doskonale odciąża układ pokarmowy jednocześnie go wzmacniając. Idealny posiłek dla dzieci. Congee można wzbogacić o dodatkowe właściwości terapeutyczne przez wrzucenie do wody z gotującym się ryżem wybranych warzyw, nasion, ziół lub mięsa. Moje congee ugotowałam z ryżu brązowego, Wolę jak nie jest zbyt wodniste, dlatego gotuję je około 6 godzin w proporcji 1:7. Lubię mieć go zawsze w lodówce. Jak wystygnie wygląda jak galaretka. Mówiąc szczerze dodaję go prawie do wszystkiego, głównie jako zdrowy, energetyczny zagęstnik: do zup, sosów warzywnych i owocowych, farszu, kremów, ale również jako proste i pożywne śniadanie. W naszym przypadku dla pobudzenia pracy Nerek proponuję congee z kasztanami jadalnymi.

 

KASZA JĘCZMIENNA Z DUSZONYM POREM, KOPREM WŁOSKIM I WŁOSKIMI ORZECHAMI

kasza jeczmienna z duszonym porem koprem wloskim i wloskimi kasztanamiJęczmień ma naturę termiczną, wychładzającą, dlatego doskonale wzmacnia aspekt substytucyjny nerek. Jego słodko-słony smak mówi nam o tym, iż wzmacnia Śledziono-trzustkę, reguluje pracę Żołądka (smak słodki), ale może mieć również korzystne działanie na Nerki (smak słony). Moją kaszę jęczmienną dla wzmocnienia aspektu energetycznego Nerek przed ugotowaniem uprażyłam na suchej patelni. Prażenie nie tylko yangizuje zboże, ale również sprawia, że będzie bardziej zasadowe.

Składniki:
1 szklanka kaszy jęczmiennej ( średniej);
2,5 szklanki wody ( bulionu);
mała czerwona cebula;
por;
koper włoski, nasiona kopru włoskiego;
orzechy włoskie;
natka pietruszki;
sól.
Kaszę uprażyć. W innym garnku poddusić na oleju pokrojoną w kostkę cebulę. Dodać uprażoną kaszę. przemieszać, dodać wodę lub bulion, osolić i gotować pod przykryciem do miękkości. Potem pokrojony w plasterki por i koper włoski poddusić na oleju, dodać orzechy włoskie i ugotowaną kaszę jęczmienną. Posypać natką pietruszki. Można doprawić zmielonymi nasionami kopru włoskiego.

 

KRUCHY PLACEK Z OWSIANA POSYPKĄ

kruchy placek z owsiana posypkaMoże po świętach jesteśmy przesyceni już ciastami, jeżeli jednak nie to podaję przepis na placek, który może nie tylko wzmocnić Nerki , ale również zadowolić podniebienie.

Składniki:
100 gram mąki orkiszowej typu 700;
100 gram maki owsianej ( ja zmieliłam płatki na mąkę w młynku elektrycznym);
70 gram masła;
1 jajko;
50 gram cukru trzcinowego, 1 łyżeczka nasion anyżku, 1 ziarnko kardamonu- zmielić w młynku lub rozetrzeć w moździerzu;
szczypta soli;
marmolada lub konfitura ( ja użyłam własnej konfitury z aronii i czarnej porzeczki).

Składniki – Kruszonka
100 gram płatków owsianych;
50 gram cukru trzcinowego;
30 gram masła;
wanilia

Wykonanie:
Mąkę posiekaj z masłem i cukrem zmielonym z anyżkiem i kardamonem. Dodaj jajko, szczyptę soli i szybko wymieszaj wszystkie składniki. Ciasto rozwałkuj i przełóż do formy o wymiarach 24 x 24 cm , posmaruj konfiturą. Moja konfitura w swoim smaku jest lekko cierpka (aronia) przez co również jest zalecana dla wyregulowania pracy Nerek.
Aby zrobić kruszonkę należy rozpuszczone masło połączyć z płatkami, cukrem i wanilią, a następnie posypać po cieście. Piecz w piekarniku nagrzanym do tem. 2000 C przez 30 minut.

Oczywiście ten przepis, tak jak i każdy inny można zmodyfikować w oparciu o wiedzę o naturze produktów i znajomości własnej natury. Pisałam o tym w DYLEMATACH PRZEDŚWIĄTECZNYCH .

Dla wszystkich zainteresowanych zgłębianiem wiedzy o Naturze Produktów ,a potem jej praktycznym wykorzystaniu zapraszam na Warsztaty Gotowania do Dyniowej Zagrody.
Propozycję terminów Warsztatów przekazuję w zakładce Warsztaty Gotowania na stronie  www.dyniowazagroda.pl .